Instrukcja instalacji alarmu

W artykule pt. "Okablowanie systemu alarmowego" - omawialiśmy kwestie związane z wykonaniem okablowania. W tym zajmiemy się montażem elementów systemu (zobacz gotowe zestawy alarmowe).

Proszę pamiętać że pomimo dołożonych starań poniższe wskazówki są JEDYNIE naszymi rekomendacjami i sugestiami zweryfikowanymi latami doświadczenia (prosimy nie traktować ich jako rozwiązania ostateczne i jedyne - nie będziemy rówież brali za nie odpowiedzialności), a w celu uzyskania dokładnej wiedzy technicznej na ich temat, prosimy zapoznać się z dołączonymi przez producentów urządzeń - instrukcjami, bądź zaczerpnąć wiedzę na branżowych forach czy specjalistycznych stronach dostępnych w internecie.

Od czego zaczynamy?

Mamy już przygotowane okablowanie, teraz zastanawiamy się więc jaki system alarmowy wybrać (jeśli tego nie wiemy - TU można uzyskać od nas bezpłatną pomoc). Jeśli wybraliśmy system bezprzewodowy - najprawdopodobniej wszystko sprowadzać się będzie jedynie do zamontowania poszczególnych elementów systemu, zainstalowania w nich baterii oraz prostego zalogowania ich w systemie (szczegółowe informacje znajdują się w dołączonych instrukcjach producenta).

Natomiast gdy zdecydowaliśmy się na tradycyjny system przewodowy, wszystkie elementy systemu będziemy musieli sami odpowiednio podłączyć. O ile wszystkie czujki przewodowe są uniwersalne i można je praktycznie podłączyć do każdego systemu przewodowego, o tyle musimy pamiętać że manipulatory (klawiatury) i inne moduły są kompatybilne jedynie z daną wersją centrali alarmowej. Wybór centrali alarmowej dokonujemy na podstawie ilości wszystkich czujek w domu (to główne kryterium), liczby manipulatorów które centrala jest w stanie obsłużyć, oraz na sposobie "zarządzania" czytaj "sterowania" systemem kończąc (zarządzanie może odbywać się poprzez np. aplikacje, wiadomości SMS, transpondery zbliżeniowe czy np. piloty) -  odpowiednie moduły GSM wybierzemy TU.

Krok 1. Sprawdzamy sprzęt

Sprawdź, czy masz cały potrzebny zestaw: niezbędną obudowę alarmową do zamontowania centrali - wyposażoną w transformator, akumulator, odpowiednią płytę centrali, manipulatory,  czujki ruchu PIR, sygnalizatory, czujki magnetyczne drzwi i okien (tzw."kontaktrony").

Krok 2. Zapoznajemy się z instrukcjami

Tak, wiemy że nikt nie lubi czytać instrukcji (tym bardziej że większość z nich wydawać się może trudna do zrozumienia) - aczkolwiek w tym przypadku niestety będziemy musieli się z tym problemem zmierzyć. Dzięki temu będziemy mogli poprawnie dokonać montażu oraz podłączenia urządzeń, wchodzących w skład zestawu alarmowego, którego zakupiliśmy.

Krok 3. Montujemy centralę alarmową

Przystępujemy do zamontowania centrali alarmowej w obudowie z transformatorem. Kolejnym krokiem będzie ustawienie obudowy w miejscu w którym mamy sprowadzone wszystkie kable alarmoweza pomocą poziomnicy wyznaczamy odpowiedni poziom, zaznaczamy otwory i zabieramy się za wiertarkę (nie zapominajmy o założeniu okularów BHP :-)). Pamiętajmy by stosować kołki montażowe o przekroju minimum fi 8 mm, ważne jest by zrobić to solidnie gdyż wewnątrz obudowy będzie zainstalowany akumulator, który może ważyć od 2–5,5 kg. Następnie wprowadzamy wszystkie kable alarmowe do obudowy centrali przez otwory techniczne. Podłączenie transformatora do sieci 230V powinien dokonać wykwalifikowany elektryk - ale spokojnie, to jeszcze nie ten czas. Pamiętajmy że zasilanie podłączamy przed samym uruchomieniem konfiguracji systemu, po zainstalowaniu i prawidłowym podłączeniu wszystkich elementów systemu!.   

Krok 4. Montujemy manipulatory

Tutaj warto rozpocząć od identyfikacji i opisania wszystkich kabli w systemie, nie tylko kabli manipulatorów - jeśli podczas etapu okablowania tego jeszcze nie zrobiliśmy. Najprostszym sposobem aby to zrobić, za pomocą którego sprawdzimy dodatkowo każdą z żył z osobna, jest zwarcie wszystkich przewodów z jednej strony kabla YTDY i "szukanie" tego zwarcia od strony obudowy centrali alarmowej, "kabel po kablu", "żyła po żyle", następnie kabel opisujemy - najlepiej niezmywalnym markerem i zabieramy się za kolejny. Gdy wszystkie kable zidentyfikujemy, możemy zacząć od montażu manipulatorów (klawiatur). Wybieramy 4 kolory drutów z każdego kabla od manipulatorów (dla przykładu: czerwony, niebieski, zielony i żółty), łączymy odpowiednie kolory ze sobą tworząc magistralę i podłączamy je pod odpowiednie zaciski na płycie alarmowej.

Krok 5. Montujemy czujki alarmowe

Gdy montujemy czujki ruchu, musimy zdawać sobie sprawę że różne pomieszczenia wymagają montażu różnego rodzaju czujek. W pomieszczeniach gdzie panują wahania temperatury (garaż / kuchnia / hall / strych czy salon - jeśli posiadamy kominek) powinniśmy zamontować czujki minimalizujące ryzyko powstawania fałszywych alarmów, tzw. czujki dualne PIR+MW (czytaj "PIR + mikrofala") to samo tyczy się szczególnie miejsc wyposażonych w klimatyzatory.

Czujki odporne na zwierzęta? Czy działają? - już odpowiadamy, w przypadku kotów NIE, przy psach - mogą, ale nie muszą generować fałszywych alarmów. Musimy zdawać sobie sprawę jak taka czujka działa. Otóż czujka odporna na zwierzęta do iluś tam kilogramów, oznacza jedynie że wiązka podczerwieni zostaje "wycięta" przy podłodze do wysokości zwierzęcia (dla przykładu np. wysokości psa odpowiadającego wadze zapisanej na czujce przez producenta). Najprościej mówiąc, jeśli by była czujka odporna na zwierzęta do 80 kg (to tylko przykład, bo takiej raczej nie ma :-)), odpowiadało by to tyle że w tym konkretnym pomieszczeniu na "uzbrojonym / załączonym alarmie", dorosły człowiek mógłby się poruszać po podłodze na czworaku = na rękach i nogach bez wzbudzenia alarmu. Teraz już pewnie wszyscy wiedzą dlaczego na koty takie czujki nie są odporne - dokładnie, koty skaczą po wyposażeniu znajdującym się ponad "bezpiecznym pułapem" (m.in. na sofy czy meble) i najzwyczajniej wzbudzają alarmy:-)  

Mając już wcześniej opisane wszystkie kable alarmowe możemy przystąpić do montażu poszczególnych czujek. Aby ułatwić pracę sugerujemy podłączenie wszystkich czujników identycznymi schematami kolorów żył - dzięki temu instalacja będzie przejrzysta.

Schemat podłączenia czujki, niezależnie czy to będzie czujka ruchu / gazu / dymu / zalania etc. - będzie taki sam (potrzebujemy 2 żyły na zasilanie i 2 lub 4 na "sterowanie") tu odsyłamy do dołączonych przez producenta instrukcji dot. montażu czujek, możemy jedynie "podpowiedzieć", że tak naprawdę stosuje się dwa rodzaje podłączeń i pomimo iż mogą wydawać się na początku skomplikowanie, ich podłączenie jest naprawdę bardzo proste (najważniejsze by trzymać się instrukcji i każdy łączyć w podobny sposób). Warto również sprawdzać z każdym podłączeniem czujki czy zgadza się nam oporność na multimetrze (multimetry można kupić TU), ale do tego będzie już potrzebna podstawowa wiedza z obsługi tego urządzenia. Upewni nas to w tym że czujka jest prawidłowo podłączona oraz ułatwi konfiguracje i testy systemu.

Jak wspominaliśmy, stosuje się głównie dwa typy rodzaju podłączeń czujek:

  • montaż czujki w postaci linii dozorowej NC, zapewniającą dodatkowo zabezpieczenie anty sabotażowe (tzw. zabezpieczenie przed otwarciem czujki) 
  • jak i najpopularniejsze i zapewniające najlepszą ochronę - montaż czujki jako linia dozorowa parametryczna EOL (zabezpieczenie podobne jak przy NC - z tym że tutaj mamy dodatkowe zabezpieczenie w postaci rozwiercenia / przecięcia czy zwarcia kabla i/lub żył połączeniowych)

Pamiętajmy o tym by każdą zamontowaną czujkę od razu podłączyć pod odpowiednie zaciski na płycie alarmowej, notując sobie dla ułatwienia późniejszej konfiguracji wszystko, w notatniku jaką czujkę i gdzie podłączamy. To tak w dużym skrócie:-)

Krok 6. Montujemy czujki magnetyczne (okien, drzwi)

Montaż i podłączenie tych czujek, prawdopodobnie przysporzy najmniej problemów aczkolwiek może być najbardziej czasochłonny. Większość kontaktronów, z którymi będziemy mieli do czynienia, do podłączenia będą potrzebowały jedynie dwóch żył, inne czterech, w każdym razie większość z nich będzie wymagała zlutowana (kontaktrony tzw. "na przewodach" z krótkim wbudowanym odcinkiem przewodów) z kablem z naszego okablowania. Poprawnie zamontowany i podłączony kontaktron wraz z magnesem będą tworzyły tzw. "pętlę". Do sprawdzenia poprawności montażu, posłużyć się możemy multimetrem (jeśli go jeszcze nie mamy, można zakupić go TU) ustawionym na "sygnalizację akustyczną" i najlepiej posiłkować się drugą osobą. Jeśli po poprawnym zamontowaniu kontaktronu, na kablu przy centrali alarmowej na tych kolorach żył którymi podłączyliśmy czujkę magnetyczną, na zamkniętym oknie słyszymy "brzęczyk" multimetru, który gaśnie w chwili otwarcia okna - oznaczać to będzie że prawdopodobnie zamontowaliśmy czujkę poprawnie. Zwróćmy uwagę na dokładność lutowania i zabezpieczenia każdego połączenia - po gipsowaniu / położeniu tynku nie będziemy już mieli do niego dostępu. 

Krok 7. Montujemy sygnalizatory

Aby podłączyć sygnalizatory optyczno-akustyczne, będziemy potrzebowali 4 lub 6 żył. Korzystając z 6 żył i podłączając osobno sygnalizację optyczną, osobno sygnalizację akustyczną (możemy skonfigurować i uruchomić np. funkcję sygnalizacji optycznej alarmu - w trakcie załączonego alarmu sygnalizator będzie sygnalizował ten stan światłem). Pozostałe dwie żyły z kabla YTDY wykorzystamy do podłączenia styku sabotażowego - zabezpieczającego obudowę przed rozkręceniem / zerwaniem sygnalizatora ze ściany etc. 

Krok 8. Konfiguracja i testy systemu

Upewniwszy się, że wszystkie elementy systemu i przewody podłączyliśmy zgodnie ze schematami znajdującymi się w instrukcjach, możemy załączyć zasilanie 230V pod transformator oraz przystąpić do konfiguracji systemu i ustawień wg. załączonej przez producenta instrukcji programowania płyty centrali. Po ukończeniu konfiguracji niezbędne jest przeprowadzenie testów w celu sprawdzenia poprawności działania całego systemu oraz zamontowanych czujek.

 

Podsumowując, wiele dobrych, mniejszych systemów alarmowych, które sprzedawane są w postaci gotowych zestawów (zobacz zestawy alarmowe), można zamontować samodzielnie. Instalowanie systemów składających się od kilkunastu linii (czujek) wzwyż, sugerowalibyśmy jednak powierzyć odpowiedniemu instalatorowi.

Jeśli zastanawiają się Państwo jaki zestaw czy jakie rozwiązanie  będzie dla Państwa najbardziej optymalne, zapraszamy do skorzystania z naszego narzędzia, jakim jest: konfigurator systemu alarmowego oraz zachęcamy do kontaktu z naszym biurem pod numerem tel.: 22 60 22 715 lub 886-557-596, bądź elektronicznie na adres e-mail: oferty@instalgo.pl.

Chętnie doradzimy oraz pomożemy zaprojektować i wdrożyć system dostosowany do Państwa potrzeb, oraz skontaktujemy Państwa z rekomendowanym przez nas instalatorem.