Instrukcja instalacji monitoringu

W tym artykule, przedstawimy Państwu prosty sposób jak samodzielnie                     
zamontować system monitoringu w domu. Proszę pamiętać że pomimo dołożonych starań poniższe wskazówki są JEDYNIE naszymi rekomendacjami i sugestiami zweryfikowanymi latami doświadczenia (prosimy nie traktować ich jako rozwiązania ostateczne i jedyne - nie będziemy również brali za nie odpowiedzialności), a w celu uzyskania dokładnej wiedzy technicznej na ich temat, prosimy zapoznać się z dołączonymi przez producentów urządzeń - instrukcjami, bądź zaczerpnąć wiedzę na branżowych forach czy specjalistycznych stronach dostępnych w internecie.

Co potrzebujemy?

Do zamontowania prostego systemu monitoringu AHD/TVI, będziemy potrzebowali:

Krok 1: Zapoznajemy się z dołączonymi przez producenta instrukcjami.

Krok 2: Wybieramy najlepsze lokalizacje do umiejscowienia naszym kamer. Zwracamy uwagę by "obserwowały" jak największe obszary terenu wokół domu i upewniamy się że nic nie będzie blokowało ich pola "widzenia". Unikajmy kierowania obiektywu kamer bezpośrednio w kierunku mocnych źródeł światła (w trybie nocnym, może to powodować problemy z prawidłowym działaniem kamer). Zalecaną ilością minimalną kamer dla standardowej wielkości domu to około 4 zainstalowane sztuki. 

Krok 3: Okablowanie prowadzimy od każdej kamery do miejsca zamontowania rejestratora, opisując każdy kabel dla ułatwienia (jeśli mamy 4 sztuki kamer - doprowadzamy 4 kable) - jednym kablem UTP do kamery, doprowadzimy zarówno zasilanie jak i prześlemy obraz wideo z kamery do rejestratora, przy czym miejsce gdzie będzie postawiony rejestrator musi być suche i zabezpieczone przed wilgocią oraz umożliwić nam podłączenie go pod sieć internetową - router etc. Odległość kabla na jakiej możemy maksymalnie zamontować kamerę na standardowym przewodzie UTP, wynosi do około 100 m. Abyśmy się mogli przez lata cieszyć niezawodną pracą systemu, w sytuacji kiedy większość okablowania będzie poprowadzona po zewnętrznej stronie domu, pamiętajmy by stosować kabel dedykowany do instalacji zewnętrznych. 

Krok 4: Montujemy dysk HDD w rejestratorze oraz instalujemy puszki montażowe przy miejscach w których zamontujemy za chwilę kamery.

Krok 5: Montujemy transformatory wideo na wszystkich końcach kabli (przy 4 kamerach będziemy potrzebowali 8 sztuk / po 2 na każdą z kamer - jeden od strony rejestratora, jeden od strony kamery). Transformator wideo podłączamy zawsze na jednej parze koloru z kabla UTP - dla przykładu wybierzemy parę koloru zielonego, PAMIĘTAJMY by zachować polaryzację - tzn. jeżeli kolor zielony podłączamy pod zacisk "+"  a biały zielony pod "-" na transformatorze wideo, to robimy tak samo dla wszystkich pozostałych 7 transformatorów wideo. Kolejnym krokiem będzie wybranie koloru / pary z kabla, którą wykorzystamy jako zasilanie dla każdej z kamer np. pomarańczową (na niewielkich standardowych odległościach rzędu do 30 m w zupełności wystarczy, przy dłuższych / w związku ze stratami napięcia jakie mogą się pojawić -  zasilanie podłączymy po podwójnych żyłach). W naszym przykładzie odległości mamy niewielkie więc możemy wybrać tylko parę pomarańczową, którą będziemy zasilali naszą kamerę, i żyłę koloru pomarańczowego podłączamy pod zacisk "plus" a biały pomarańcz pod zacisk "minus" do zasilacza kamer. Dalej podłączamy rejestrator pod tv / monitor, myszkę pod rejestrator, zasilacze podpinamy pod sieć 230V i uruchamiamy wszystko (wciąż bez kamer).

Krok 6: Po uruchomieniu rejestratora i załadowaniu danych, wyświetli się nam kreator - który w prosty sposób przeprowadzi nas przez wszystkie główne ustawienia systemu. Następnie podłączamy 4 transformatory wideo (te na kablach od strony rejestratora) pod Video In w rejestratorze. 

Krok 7: Teraz zabieramy się za montaż pierwszej z kamer. Po odpowiednim przymocowaniu kamery, podłączamy ją pod kabel (zarówno pod wtyk zasilający jak i transformator wideo od strony puszki montażowej). Jeśli wszystko zrobiliśmy poprawnie i według instrukcji - na ekranie tv / monitora powinien pojawić się nam obraz z pierwszej kamery. Korzystając z wskazówek drugiej osoby, ustawiamy kamerę i skręcamy "kontrując" wszystkie elementy ruchome które umożliwiały nam obrót i pochylenie kamery podczas jej ustawienia. Analogicznie powtarzamy czynności dla pozostałych 3 kamer.

Krok 8: Na koniec pozostaje nam uruchomienie podglądu zdalnego na telefonie, pobierając dedykowaną przez producenta aplikację. W zależności od zakupionego zestawu (gotowe zestawy monitoringu), większość czynności z konfiguracją podglądu na smartphone sprowadza się do utworzenia konta użytkownika, hasła i zeskanowania kodu QR z naklejki na rejestratorze. 

 

Podsumowując, montaż niewielkiego systemu monitoringu, sprzedawanego w postaci gotowych zestawów (zobacz zestawy monitoringu), można wykonać samodzielnie. Instalowanie systemów rozbudowanych, sugerowalibyśmy jednak powierzyć odpowiedniemu instalatorowi.

Jeśli zastanawiają się Państwo jaki zestaw czy jakie rozwiązanie  będzie dla Państwa najbardziej optymalne, zapraszamy do skorzystania z naszego narzędzia, jakim jest: konfigurator systemu monitoringu oraz zachęcamy do kontaktu z naszym biurem pod numerem tel.: 22 60 22 715 lub 886-557-596, bądź elektronicznie na adres e-mail: oferty@instalgo.pl.

Chętnie doradzimy oraz pomożemy zaprojektować i wdrożyć system dostosowany do Państwa potrzeb, oraz skontaktujemy Państwa z rekomendowanym przez nas instalatorem.