Okablowanie systemu alarmowego

Na bazie naszego wieloletniego doświadczenia w projektowaniu i montażu systemów zabezpieczeń, przygotowaliśmy łatwe do zrozumienia instrukcje które mamy nadzieję rozwieją Państwa wątpilwości. Proszę pamiętać że pomimo dołożonych starań poniższe wskazówki są JEDYNIE naszymi rekomendacjami i sugestiami zweryfikowanymi latami doświadczenia (prosimy nie traktować ich jako rozwiązania ostateczne i jedyne - nie będziemy również brali za nie odpowiedzialności), a w celu uzyskania dokładnej wiedzy technicznej na ich temat, prosimy zapoznać się z dołączonymi przez producentów urządzeń - instrukcjami, bądź zaczerpnąć wiedzę na branżowych forach czy specjalistycznych stronach dostępnych w internecie

Kiedy zdecydujemy się zabezpieczyć nasz dom systemem alarmowym, będziemy musieli podjąć decyzję czy będzie to alarm przewodowy czy bezprzewodowy (przykładowe gotowe zestawy można zakupić TU). 

Głównymi zaletami systemów przewodowych nad tymi radiowymi jest szybkość działania, zwiększona niezawodność oraz możliwości potencjału do zabezpieczenia dużych budynków i obszarów trudnych do pokrycia za pomocą technologii bezprzewodowej.

Jeśli decyzje o tym podejmujemy w trakcie budowy czy remontu - nie powinno to dla nas stanowić większego problemu, gorzej gdy etap budowy mamy już za sobą a decyzja o tym czy zamontować system przewodowy, będzie stanowiła znaczącą ingerencję w budynek.

Od czego zacząć?

Po określeniu potrzeb dotyczących wielkości systemu jaki chcemy zbudować - możemy przystąpić do "planowania" okablowania.

Proponujemy zacząć od narysowania prostego planu domu i na jego podstawie "ocenić" i zaznaczyć wszystkie najbardziej newralgiczne miejsca, podatne na potencjalne włamania. Mając taki prosty plan, możemy zastanowić się nad kolejnym krokiem jakim będzie dobór czujek by najlepiej te miejsca zabezpieczyć (TU pomagamy i doradzamy najlepsze rozwiązania).

Dla przykładu, zaczynamy planowanie od zewnątrz, następnie przejdziemy do wewnętrznej części parteru, przejdziemy przez piętro i na poddaszu zakończymy. Dlaczego powinniśmy zabezpieczać teren z zewnątrz? Z prostego powodu - powinniśmy dążyć do ochrony drogich i kosztownych napraw związanych z potencjalną próbą stłuczenia szyby czy podważenia / wyważenia okna bądź drzwi. O ile jest to możliwe, starajmy się stosować tzw. "3 kroki" zabezpieczeń:

Krok 1. Zabezpieczenie zewnętrze (tj. bariery czy czujki zewnętrze)
Krok 2. Zabezpieczenie obwodowe (czujki magnetyczne tzw. "kontaktrony")
Krok 3. Zabezpieczenie wewnętrzne (czujki ruchu, czujki bezpieczeństwa jak czujki gazów etc.)

Zabezpieczenie zewnętrzne.

 • chcąc wykonać okablowanie dla elementów zewnętrznych, musimy na tym etapie podjąć decyzję czy wybieramy bariery czy czujki zewnętrze. Od tego zależeć będzie gdzie i na jakiej wysokości musimy doprowadzić okablowanie. Odradzamy montaż pozostałych czujek ruchu, dedykowanych do montażu zewnętrznego - te generują zwykle najwięcej fałszywych alarmów. 

Zabezpieczenie obwodowe.

 • Każde otwierane okno i drzwi powinno posiadać zabezpieczenie. Nie chodzi tu tylko o te na parterze czy piętrze - montaż zabezpieczeń w każdym z okien uchroni nas przed wyjściem z domu z pozostawionymi oknami np. otwartymi oknami dachowymi (co przy nieplanowanym załamaniu pogody może przysporzyć nam niemałych problemów). Do zabezpieczenia tych miejsc stosujemy czujki magnetyczne składające się z dwóch elementów - jeden element to tzw. "kontaktron" montowany na framudze / ościeżnicy (i tylko do tego elementu doprowadzamy kabel), drugi to magnes montowany na "otwieranym skrzydle"). Warto również o tym pamiętać i zwrócić uwagę na miejsce montażu czujki magnetycznej - gdy mamy okno uchylne, kontaktron powinien być zamontowany u dołu okna w taki sposób by umożliwiał np. uchylanie okna na noc wraz z załączonym alarmem obwodowym. W naszej ofercie znajdą Państwo duży wybór czujek magnetycznych, zarówno tych wewnątrz okiennych (tzw. wpuszczanych) jak i przystosowanych do montażu nawierzchniowego. 

Zabezpieczenie wewnętrzne.

 • Tu podstawowym zabezpieczeniem są czujki ruchu (tzw. PIRy). Montujemy je w każdym pomieszczeniu, posiadającym otwór okienno - drzwiowy. Doprowadzając okablowanie do tych czujek nie zapominajmy o kilku rzeczach:
  1. unikajmy planowania montażu czujek bezpośrednio na wprost okien
  2. wysokość montażu, tutaj my nie stosujemy konkretnych wytycznych z prostego powodu, bardzo rzadko kiedy będziemy mieli możliwość montażu czujek na wysokości na jakiej deklaruje producent, powiem więcej - większość czujek ruchu i tak będzie prawidłowo działać, niezależnie czy zamontowane zostaną na wysokości 2 metrów, 2,10 m czy 2,40 m. Jedynie o czym musimy pamiętać to to, że większość czujek ma ograniczone zasięgi i jeśli posiadamy bardzo przestronne pomieszczenie - powinniśmy rozważyć ewentualny montaż dwóch czujek PIR, a w sytuacji odwrotnej do bardzo małych / wąskich pomieszczeń powinniśmy stosować czujki wyposażone w tzw. "strefę podejścia". W miejscach narażonych na duże wahania temperatury zalecamy stosowanie czujek dualnych (więcej o tym przeczytacie w artykule pod tytułem "Instrukcja instalacji alarmu").

Kolejnym elementem jest rozplanowanie okablowania manipulatorów sterujących systemem (tzw. klawiatur). Najczęściej będzie to: bliskie otoczenie drzwi głównych, okolice sypialni i ewentualnie garaż. Zalecamy montaż w minimum pierwszych dwóch miejscach (o ile umiejscowienie manipulatora przy drzwiach głównych jest raczej oczywiste, o tyle o montażu klawiatury przy sypialni nie wszyscy pamiętają, a umożliwi nam to załączanie alarmu z wybranych części budynku na noc). Wysokość doprowadzenia do nich kabli? - na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam.

Przy wykonywaniu okablowania można zastanowić się nad dodatkowymi czujkami które zapewnią nam dodatkową ochronę i bezpieczeństwo. Możemy wykonać okablowanie, dla np:

 1. czujki zbicia szkła- idealnie nadają się do ochrony dużych okien, które się nie otwierają, bądź mogą pełnić rolę uzupełniającą zabezpieczając te najbardziej wrażliwe (okablowanie doprowadzamy do miejsc, przeważnie będących na wprost okna - może to być ściana bądź sufit, tak aby mikrofon czujki zbicia szyby był skierowany bezpośrednio na nią, przy czym odległość od okna zależna jest od modelu zastosowanej czujki, ograniczeniem jest tu zasięg mikrofonu)
 2. czujki dymu - okablowanie głównie doprowadzamy w okolice ciągu klatki schodowej (ale nie jest to wyznacznik ostateczny) na sufitach każdej kondygnacji, nie zapominając o poddaszu
 3. czujki zalania - tu z kolei okablowanie doprowadzamy do pomieszczeń w których znajdują się główne zawory i przyłącza wodne i np. do pralni (w okolice około 15 cm od podłogi - odległość dla czujki + sondy)
 4. czujki gazu - do kotłowni w miejsce gdzie będzie występowało największe stężenie gazu, czyli około 15 cm nad powierzchnią podłogi
 5. czujki gazu usypiającego - tu okablowanie doprowadzamy do sypialni w okolice łóżek, takie czujki montowane są na wysokości okolic poduszek. 

Na koniec nie zapominajmy o przygotowaniu okablowania pod sygnalizatory (minimum dla tego zewnętrznego), choć my sugerujemy również zamontować wewnętrzny, który w razie alarmu będzie mógł "przestraszyć" potencjalnego włamywacza. 

O czym należy pamiętać?

 1. Do wykonania okablowania, połączenia wszystkich elementów systemu, potrzebny będzie kabel YTDY - zalecany przez nas kabel, w zupełności wystarczający do wykonania większości podłączeń to: YTDY 6x1x0,5 (co oznacza 6 drutów, każdy w innym kolorze o przekroju żyły 0,5 mm2).
 2. Do łączenia elementów systemu alarmowego NIE STOSUJEMY kabla UTP/FTP/STP tzw. "skrętki" - kabel ten jest często błędnie wybierany i stosowany przez wielu w instalacjach alarmowych (w przyszłości może  wpływać na nieprawidłową pracę całego systemu, od problemów związaną z komunikacją pomiędzy urządzeniami magistralowymi w systemie, aż po występowanie fałszywych alarmów). Kabel ten potrzebujemy JEDYNIE w celu doprowadzenia sygnału internetowego do centrali alarmowej (jeśli centrala obsługuje sterowanie zdalne za pomocą aplikacji na smartphone) oraz ewentualnie doprowadzając sygnał linii telefonicznej do centrali (jeśli ta w sytuacji np. alarmu miałaby "automatycznie zadzwonić" i poinformować o zdarzeniu, na zaprogramowane wcześniej numery telefonów)
 3. Okablowanie prowadzimy z dala od instalacji elektrycznej (zachowując dystans minimum 5 cm od przewodów 230V).
 4. Kabel 230V zasilający obudowę centrali / transformator powinien posiadać swój wyłącznik nad prądowy w rozdzielni elektrycznej.
 5. Każdy element systemu (każde pojedyncze czujki, każde manipulatory, sygnalizatory etc.) powinny posiadać "swój" kabel w instalacji - tzn. unikamy sytuacji w której na jednym kablu montujemy kilka czujek (okablowanie "w pętli") czy innych elementów, dlatego iż nie wiemy czy w przyszłości nie będziemy potrzebowali rozbudowy bądź kabel nie ulegnie uszkodzeni i wtedy dodatkowe "wolne" żyły w kablu mogą być nieocenione. W przypadku montażu elementów kontaktronowych będących blisko siebie (np. na oknach dwuskrzydłowych / drzwiach dwuskrzydłowych), możemy poprowadzić jeden kabel łącząc szeregowo te dwie czujki magnetyczne - ale to powinno być jedyne odstępstwo od reguły.

 

Jeśli zastanawiają się Państwo jaki zestaw, kabel czy jakie rozwiązanie będzie dla Państwa najbardziej optymalne, zapraszamy do skorzystania z naszego narzędzia, jakim jest: konfigurator systemu alarmowego oraz zachęcamy do kontaktu z naszym biurem pod numerem tel.: 22 60 22 715 lub 886-557-596, bądź elektronicznie na adres e-mail: oferty@instalgo.pl.

Chętnie doradzimy oraz pomożemy zaprojektować i wdrożyć system dostosowany do Państwa potrzeb, oraz skontaktujemy Państwa z rekomendowanym przez nas instalatorem.